Johana Biluseacová

Kvalifikovaný kynologický poradce a trenér

  • Výuka efektivní komunikace a spolupráce se psy (gesta, signály, intonace, načasování, označení chování, ... a práce se zdroji (krmení, pozornost, hra, pohyb psa na volno ...)
  • Speciání výcvik psů

  • Profesionální canisterapeut

  • Vzdělávací besedy, přednášky a akce pro veřejnost

  • Praxe: pachové práce se psy pro potřeby biologů a výzkumu, výcvik psů do praxe v oblasti pachových prací, canisterapie, poradce při speciálním výcviku psů pro indivduální potřeby klientů, výcvik a výchova psů

  • Závodník a trenér v psím sportu Weight Pulling a Weight Pull Sprint

  • Úspěchy: Absolutní vítěz 3x, Nejlepší pracovní pes 1x, CHAMPION Weight Pulling 2x,  MOST Weight Puller 6x, 23x 1. MÍSTO, 14x 2. MÍSTO, 5x 3. MÍSTO

  • Zkoušky: ZAP, ZCP, OBZ, OB-1, ZZO, ZOP, ZPU1, BH

O mně

Johana Biluseacová (Polášková)

Jmenuji se Johana Biluseacová za svobodna Polášková a narodila jsem se do rodiny, kde mi respekt a láska k přírodě byly vštěpovány už od samého dětství. Můj taťka je ornitolog a brával mě s sebou do přírody, kde prováděl výzkumy. Mamka pracovala v ZOO. Doma jsme měli nejrůznější, často zachráněná zvířata o která jsme pečovala než se úplně zotavila. Některá z nich byla vypuštěna zpátky do volné přírody a některá putovala do záchranných stanic.

Měla jsem tak úžasnou možnost, pozorovat chování různých druhů zvířat už od útlého dětsví. Nejvíce mi však učarovali psovité šelmy a konkrétně psi domácí (canis familiaris). Jejich původní využití a cílené šlechění pro určitou činnost mně doslova fascinovala.

I když psi naší rodinu doprovázeli od mého narození, tak jsem si vypůjčovala na venčení a cvičení psi ostatních.

Vedla jsem si deníky, kde jsem si zapisovala své postřehy, zkušenosti a vlepovala k tomu články zkušených kynologů a behavioristů. Láska ke psům sílila a sílila a i když jsme vždy doma nějakého psa měli, já chtěla psa vlastního.

Od 15 let jsem vypomáhala v Havířovském útulku paní Štýrské. Zabývala jsem se chováním různých psů v rozličných prostředích. Poznala jsem spousty psích osobností, které mně hodně naučili a také jsem pomáhala pejskařům s jejich psími mazlíčky.

Můj první pes byl Irský setr Denny a pocházel právě z útulku, kde jsem pomáhala. Denny byl už sedmiletý a velmi zkušený pes. Tenkrát se v mé hlavě zrodila myšlenka, že bych jednou chtěla mít psí školu. Vše jsem pak této myšlence podřizovala.

Po studiích, pár zaměstnáních a kurzech jsem se nakonec rozhodla, že se výcviku psů začnu věnovat také profesně. 

V roce 2006 jsem založila Psí školu BHControl (bahavioral control) - což v překladu znamená též kontrola chování, nebo chování pod kontrolou. Za svými klienty jsem jezdila tam, kde bylo potřeba. Případné problémy v chování psů, nebo speciální výcvik jsme řešili už v domácím prostředí psů.

Cílem a odměnou mé práce byli spokojení páníčci a jejich ovladatelní psi, kteří svým páníčkům důvěřují.

Pravidelně jsem přispívala články do rubriky Výchova a výcvik v časopise MŮJ PES - https://www.muj-pes.cz/vychova-a-vycvik/.

Podílela jsem se na cíleném plašení zvěře, aby se zabránílo zahnízdění zvěře, na místech, které byly určeny pro výstavbu automobilky Hyunday v Nošovicích. Pro tuto činnost jsem si vybrala psy se kterými jsem cvičila, nebo je hlídala. Byli to fenka bígla - Amy, labradorský retrívr - Airey, border kolie - Jacky, křížeka - Ťapka, irský setr - Šarlota, jorkšírský teriér - Archi

V rámci jednoho projektu jsem byla oslovena zda-li bych dokázala vycvičit psa pro vyhledávání cadaveru - uhynulých netopýrů (chiropterofauny) a ptáků (avifauny) v oblastech, kde byly, nebo měli být realizovány investiční záměry výškového typu. Na tuto nabídku jsem kývla a protože jsem svého vlastního psa v té době neměla, tak jsem si pro tento výcik vybrala právě již zmiňovanou fenku křížence Ťapku se kterou se mi výborně spolupracovalo.

Předvedení našeho výcviku mělo být součástí kolaudace a otevření nové větrné elektrárny v Žipotíně při publiku kolem 100 lidí i s grilováním. Ťapka vše zmákla na výbornou a nastražené vzorky briskně vyhledala a vyštěkala. Přes svoji maličkou velikost udělala na všechny zúčastněné obrovský dojem a sklidila veliký potlesk. Díky této úžasné fence byl projekt pro vyhledávání schválen a já si pro tuto činnost měla vybrat vlastního psa. Rozhodla jsem se pro plemeno australský ovčák a vybrala si štěně z chovatelské stanice Svěží vítr. Výcvik Aggasiho trval zhruba 8měsíců. Netrvalo dlouho a pro tuto činnost jsem si pořídila další dva australské ovčáky, tentokrát fenky Sheenu a Coffee.

S mými CADAVER DOGs jsme vyhledávali na území celé ČR a prováděli monitoring v lokalitách: Pavlov, Dlouhá Brtnice, Břežany, Žipotín, Drahany, VE Roztání, Lipná, Protivanov a pracovali jsme pro: Eldaco, RNDr. Věru Kouteckou, ALT ENERGIE s.r.o.,  Wind Energy Systems CZ, s.r.o., a další

Se svými psy jsem se věnovala především pachovým pracím, tréninkům poslušnosti, výkonu canisterpie a rekreačně také různým psím sportům.

V rámci vzdělávání jsem pro děti pořádala zábavně - vzdělávací besedy na téma Zajímavé psí profese s ukázkami psích pomocníků. Součástí každé besedy bylo poukázáno na to, co vše musíme zvážit, než si pořídíme psího společníka. 

Pro pejskaře a zájemce o výcvik psů prostřednictvím pozitivního posilování žádoucího chování jsem připravovala přednášky s názornými ukázkami tréninků za pomocí klikeru.

V rámci osvěty jsme se s psími pomocníky podíleli na předváděcích akcích pro širokou veřejnost.

Věnovala jsem se také chovu a předpřípravě štěňátek v moji mezinárodně chráněné chovatelské stanici La lumpa

Dále jsem spolupracovala s prof. MVDr. Ivanem Literákem, CSc na studii - rozbor chování kojota prérijního

Článek v zahraničním odborném časopise https://www.redalyc.org/html/425/42523212034/index.html

Také jsem aktivně pomáhala psům v nouzi: https://sospes.webnode.cz/

V roce 2010 jsem založila spolek V JEDNÉ VTEŘINĚ,z.s. na pomoc lidem s postižením https://www.vjednevterine.cz/

V roce 2011 jsem se vdala za Jaromíra Biluseace, který je na invalidním vozíku a na pár let jsem svoji profesní činnost pozastavila a věnovala se rodinnému životu, našim psům, canisterapii a našemu spolku V JEDNÉ VTEŘINĚ.


1.1.2017 nás náhle opustila naše milovaná Sheena, která byla nejen moji pravou rukou na canisterapiích, předváděcích akcích a doma nám nadšeně pomáhala, ale byla především moji nejmilovanější psí parťačkou.

Najednou bylo vše úplně jiné a já zvažovala co dál. Nakonec jsem se rozhodla, že se zase budu věnovat lidem v oblasti komunikace a spolupráce s jejich psími společníky. I když se již nemohu věnovat tolika lidem jako dřív, protože moji hlavní činností je péče o mého ZTP/P manžela, tak jsem si oživila podnikání, ale již na činnost vedlejší.

Osobní stránky naší milované Sheeny: https://sheena0.webnode.cz/

Abych mohla své zkušenosti předávat dál, založila jsem Školu pro pejskaře, kterou jsem pojmenovala po naší úžasné fence australského ovčáka Sheena.

Těší mně, že mohu své zkušenosti předávat dalším pejskařům a pomáhat tak k lepší vzájemné komunikaci a spolupráci s jejich psy.

Protože je krásné vidět, jak společně kráčejí zodpovědný pejskař a jeho dobře vychovaný, poslušný a spokojený psí parťák.